ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияНовини

АЕЦ „Козлодуй“ трябва да плати 25 000 лв. за дело шамар

АЕЦ „Козлодуй“ трябва да плати 25 000 лева на медицинската сестра Наталия Станчева, пише Mediapool. Атомната електроцентрала първо заведе срещу нея дело шамар за колосалната сума от 500 000 лева, а след това се отказа от него заради публичния натиск.

Делото бе заведено от АЕЦ, защото Станчева и майка ѝ били пускали твърде много заявления за достъп до обществена информация покрай случая с незаконно функциониращото здравно заведение в централата.

Няколко дни, след като се разбра за делото шамар, ръководството се отказа от делото и сега ще трябва да покрие разноските за адвокат на Станчева. Адвокатският хонорар се изчислява въз основа на размера на иска. Станчева казва, че е успяла да плати сумата със заеми.

През 2023 г. Наталия Станчева получи авторитетната наградата „Златен ключ“ на Програма достъп до информация за активно използване на Закона за достъп до обществена информаци.

С упоритост тя успя да накара институциите да признаят, че в АЕЦ „Козлодуй“ се извършват неразрешени медико-диагностични дейности в нерегистрирано лечебно заведение в нарушение на разпоредбите на Закона за лечебните заведения.

В резултат дейността на Службата по трудова медицина на АЕЦ бе спряна.

Пред „Сега“ Станчева коментира, че целта на заявленията ѝ е била да разкрие, че на площадката на АЕЦ съществува незаконна поликлиника.

„Това не са мои твърдения, това са констатациите на контролните органи“, коментира тя и изрази възмущение, че контролните органи на практика са отказали да довършат работата си.

Наталия Станчева и съпругът ѝ, който е инженер, продължават да работят в АЕЦ, като тя очаква и двамата да бъдат уволнени.

„РЗИ, Националният център по радиобиологична и радиационна защита, както и медицинският надзор независимо един от друг издадоха задължителни предписания да се регистрира незаконната медицинска дейност. И след това заспаха, нищо не се случи“, казва Станчева и допълва, че няма как институциите да бъдат накарани да си свършат работата.

„Явно това е непостижимо в България“, коментира тя.

Контролните медицински прегледи на работещите в централата би трябвало да се осъществяват от независима страна. Когато се правят от медицинско заведение, което е част от АЕЦ, се повдига въпросът за обективността им и дали се получава реална представа за здравословното състояние на персонала.

„Работещите в АЕЦ са обхванати от страх и мълчат. Защото това може да се използва против тях. Дори и да са болни и да ги изкарват здрави или обратно, ще си мълчат, за да си получават заплатите“, коментиратя.

Станчева казва, че месец след като около случая ѝ се разшумя, в АЕЦ продължава да функционира служба по трудова медицина, макар тя да се води закрита на хартия.

Де факто целият персонал и всички дейности са прехвърлени в новосъздадения на 15 януари отдел „Медицинско осигуряване и медицинско наблюдение“. В него са преместени шефът на службата, старша сестра, 18 лекари, 13 фелдшери, 12 медицински сестри, 1 акушерка, трима лаборанти, трима рехабилитатори, 7 шофьори на линейка и един санитар – общо 60 души.

Прегледи правят от невролог, УНГ, офталмолог, дерматолог, психиатър, интернист, хирург, радиобилог, акушер-гинеколог.

„Редно беше службата да престане да действа, да се узакони. Толкова ли много искам – да бъде регистрирано едно лечебно заведение“, казва тя.

На сайта на АЕЦ и до днес е ценоразписът на услугите на медицинската служба. Тя се ползва и от външни фирми и организации. Според Станчева това означава, че всеки в държавата може да поиска да се прегледа в АЕЦ.

Междувременно Станчева е осъдена да плати 1000 лв. на Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ). Това са разноските на центъра за адвокат, направени по дело за достъп до обществена информация, водено от медицинската сестра. Станчева сега се притеснява как ще намери сумата, за да плати, преди срещу нея да бъде образувано изпълнително дело.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина